Kiedy warto pomyśleć o zmianie podłogi?
Jeśli decydujemy się na zakup nowego domu lub mieszkania w stanie deweloperskim to oczywiste jest, że musimy położyć podłogę. Co jeśli jednak kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego? Bardzo często, nawet jeśli postanowimy zrobić remont generalny takiego mieszkania, to temat podłóg schodzi na plan dalszy. Czasem dlatego, że są w niezłym stanie i nie widzimy takiej potrzeby, a kiedy indziej dlatego, że jest to dla nas zbyt kosztowne rozwiązanie i chcemy odłożyć je w czasie.
Jak pewnie każdy z nas wie – rozwiązania prowizorycznie często zostają na długo, jednak pozostają też solą w oku użytkownika wnętrza. Skąd zatem więc wiedzieć, że wymiana podłogi jest niezbędna, albo kiedy warto podjąć decyzję o zakupie nowej podłogi?
Remont generalny
Jeśli kupujecie Państwo mieszkanie i wiecie, że będziecie przeprowadzać remont generalny, to dokładnie przeanalizujcie, czy odpowiada Wam to, jak aktualnie wygląda podłoga. Jej wymiana nie należy do najszybszych i najłatwiejszych, wiąże się także z koniecznością zatrudnienia specjalisty.
Warto więc wymienić ją na samym początku, zamiast podejmować taką decyzję po wykończeniu i remoncie pozostałych elementów wnętrza.
Zły stan podłóg i konieczność ich wymiany
Z jednej strony rzecz wydaje się oczywista, z drugiej jednak niesamowicie często odwlekamy takie decyzje w czasie. W przypadku podłogi czasem nie warto czekać, tylko działać już na początku.
O ile drobne zarysowania można przykryć dywanem, albo przyjąć, “że taki jest ich urok”, o tyle inne defekty jak np. wybrzuszenia klepek, albo odklejone deski należy wymienić.
Dziecko w drodze
Będąc już w temacie małych dzieci, czasem warto pomyśleć o zmianie podłogi jeszcze przed ich narodzeniem. Jeśli myśleliście Państwo, że uszkodzoną i nieestetyczną podłogę wystarczy przykryć dywanem i wszystko wróci do normy, to może jeszcze raz przemyślcie ten pomysł. Wykładziny są jednym z najlepszych miejsc na rozwój grzybów i bardzo szybko zbierają kurz. Taki stan rzeczy przyczynia się często do wszelkiego rodzaju alergii i zakażeń górnych dróg oddechowych zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
O wiele lepszym rozwiązaniem będzie podłoga, która nie będzie miała żadnych defektów i uszkodzeń, a jej eksploatacja będzie bardziej higieniczna. W tym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie podłoga drewniana.
Zbyt częsta renowacja podłogi
Ostatnimi czasy popularne stało się odnawianie mebli i podłóg. Jest to o oczywiście o wiele atrakcyjniejsze cenowo rozwiązanie niż wymienianie podłogi na nową. Potrafi także sprawić, że pomieszczenie będzie przez jakiś czas wyglądać w miarę estetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy taki zabieg w pewien sposób osłabia trwałość podłóg czy mebli. Jeśli poddajemy podłogę renowacji, to pewna warstwa drewna, zostaje usunięta i w pewnym momencie może się okazać, że podłoga zużywa się o wiele szybciej.
Takie rozwiązanie będzie w miarę optymalne, jeśli w danym momencie nie macie Państwo wystarczających środków na wymianę, albo chcecie szybko rozwiązać problem. W pewnym momencie jednak wymiana podłogi i tak stanie się konieczna.
Zdejmowanie starej podłogi – jak tego dokonać?
Jeśli już uznacie Państwo, że wymiana podłogi na nową jest konieczna, to pojawia się oczywiste pytanie – jak tego dokonać? Oprócz konieczności zdjęcia starej podłogi, następnie często będziemy musieli zrobić najpierw nową wylewkę i dopiero wówczas kłaść nowy materiał. Prace budowlane najlepiej zlecić fachowcom, którzy mają niezbędne doświadczenie w tego typu robotach.