Podłogi

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Tarasy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Drzwi

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Listwy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Osuszanie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Jak wyczyścić parkiet bez cyklinowania?

Cyklinowanie parkietu jest jedną z najbardziej skutecznych metod odnawiania powierzchni podłogi drewnianej. Stary parkiet nie tylko odzyskuje swoją świeżość i dawny blask, bez ubytków i rys. Jednak całkowita renowacja parkietu może być kosztowna, nie obędzie się również bez kurzu podczas prac.

Samodzielna renowacja parkietu jest możliwa, a wystarczy do niej kilka prostych narzędzi.
Jeśli boisz się kosztów cyklinowania, w tym artykule podpowiemy Ci, jak krok po kroku samodzielnie odnowić drewnianą podłogę. Jeśli twój parkiet jest w dobrym stanie, jednak posiada drobne ryski i niewielkie uszkodzenia, które chciałbyś usunąć, pokażemy Ci, jak odnowić parkiet domowym sposobem.

 

Renowacja parkietu krok po kroku

Zanim rozpoczniesz odnawianie powierzchni parkietu zadbaj o to, aby całe wyposażenie wnętrza zostało wyniesione, oraz by zostały zdjęte dodatki takie jak zasłony, które mogą pokryć się pyłem powstałym podczas renowacji. Zadbaj także o odpowiednią wentylację pomieszczenia, jak też akcesoria zabezpieczające takie jak okulary czy maseczka. Gdy wszystkie czynności przygotowawcze zostały wykonane możesz rozpocząć pracę.

 

Krok pierwszy: Dokładnie oczyść drewnianą podłogę

Usunięcie zanieczyszczeń jest kluczowym krokiem w całym procesie renowacji. Jeśli nie zastosujesz się do tych zaleceń istnieje ryzyko, że efekt końcowy nie będzie estetyczny. Należy dokładnie odkurzyć nie tylko powierzchnię podłogi, oraz wszystkie miejsca gdzie może gromadzić się kurz. Bardzo ważne jest również umycie parkietu środkiem dedykowanym do mycia podłóg drewnianych.

 

Krok drugi: Wygładź powierzchnię drewnianej podłogi i uzupełnij ubytki

Jeśli twój parkiet ma niewielkie uszkodzenia i szczeliny, wypełnij je za pomocą masy szpachlowej dopasowanej odcieniem do podłogi. Jeżeli jednak na powierzchni parkietu widnieją duże uszkodzenia, polecamy wymianę pojedynczych klepek. Gdy szpachla wyschnie, następuje proces szlifowania.

Aby odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania rekomendujemy zakup papierów ściernych o różnych gradacjach oraz klocka szlifierskiego, który ułatwi szlifowanie i będzie chronił nasze ręce przed otarciami. Ta technika jednak sprawdzi się tylko w przypadku niewielkich ubytków, ponieważ wygładzenie całej powierzchni parkietu metodą ręczną może kosztować cię wiele wysiłku i wielogodzinnej pracy.

 

Krok trzeci: Ponowne oczyszczenie parkietu

Po usunięciu starych powierzchni lakieru lub farby i wygładzeniu drewna, przystępujemy do następnego etapu, jakim jest odpylenie pomieszczenia. Tak samo jak w przypadku pierwszego kroku, nie skupiaj się wyłącznie na parkiecie. Ważne jest aby oczyścić wszystkie miejsca, gdzie mógł osiąść pył, by uniknąć osypywania się na powierzchnię podłogi. Teraz pora na chwilę oddechu. Poczekaj parę godzin, a następnie ponownie odkurz podłogę. W ten sposób pozbędziesz się całego pyłu, który unosił się w powietrzu.

 

Krok czwarty: Impregnacja i wykończenie parkietu

Po wykonaniu powyższych kroków należy zastosować preparat do pielęgnacji drewna. W zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć możesz wybrać bejcę, olej lub wosk. Tego rodzaju preparaty wnikają głęboko w strukturę drewna tworząc wodoodporną, ochronną powłokę, która zabezpiecza parkiet przed ponownym zabrudzeniem i zniszczeniem.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.