Podłogi

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Tarasy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Drzwi

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Listwy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Osuszanie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Listwy przypodłogowe – niezbędna dekoracja każdego wnętrza

Podłogi drewniane, panele winylowe czy laminowane – każdy rodzaj podłogi potrzebuje estetycznego wykończenia. Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Czym kierować się przy ich wyborze? Wiele osób planujących wykończenie swojego domu lub remont mieszkania zadaje sobie te pytania. Dzisiaj udzielimy odpowiedzi na najpopularniejsze zagadnienia dotyczące listew przypodłogowych.

Listwy przypodłogoweListwy przypodłogoweListwy przypodłogoweListwy przypodłogowe

Czy listwy przypodłogowe są naprawdę potrzebne? Jaką pełnią funkcję?

Nawet najlepiej wykonana podłoga nie obędzie się bez listwy przypodłogowej. To dlatego, że główną funkcją takiej listwy jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, która powstaje między podłogą a ścianą. W zależności od wielkości pomieszczenia szczelina dylatacyjna ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Warto mieć to na uwadze wybierając listwy podłogowe, ponieważ gdy zdecydujemy się na nieodpowiedni rodzaj szerokości, szczelina może być nadal widoczna.

Kolejną bardzo ważną funkcją, jaką pełnią listwy przypodłogowe, jest ochrona ścian przed uszkodzeniami. W trakcie eksploatowania domu pojawia się wiele potencjalnych zagrożeń, które mogą spowodować uszczerbek ścian. Wykonując zamaszyste ruchy podczas odkurzania lub w trakcie mycia podłogi, może przydarzyć nam się uderzenie o ścianę. Właśnie między innymi przed takimi wypadkami chronią listwy przypodłogowe. Nie tylko zabezpieczają powierzchnię ścian przed ewentualnymi odpryskami czy wgnieceniami, ale również nie pozwalają wilgoci wniknąć w ściany. Popularnym rozwiązaniem są listwy MDF, które zazwyczaj mają kilka-kilkanaście centymetrów wysokości. Dzięki nim Twój dom będzie długo cieszył się wspaniałym wyglądem.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są polimerowe listwy przypodłogowe, wykonane z wysokiej jakości polistyrenu o dużej gęstości, który to gwarantuje wysoką odporność na uderzenia, promienie UV, a także działanie wilgoci oraz wody. Listwa przypodłogowa stanowi bowiem element funkcjonalny i dekoracyjny. Profil pomoże zakryć kable, dzięki którym będzie można ukryć je, bez kucia w ścianach. W sprzedaży można znaleźć modele listew przypodłogowych ze specjalnymi uchwytami, złączkami i korytkami, w których można schować przewody. Jest to wygodny sposób na eleganckie wnętrze, którego wyglądu nie zaburzają leżące na podłodze kable.

Co wziąć pod uwagę w czasie dobierania listew?

Najważniejszym czynnikiem, który często przesądza o wyborze rodzaju listwy wykończeniowej jest estetyka. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom rozwiązań oferowanym przez producentów, a także temu, na co zwrócić uwagę, aby efekt końcowy cieszył przez długie lata.
Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. W naszej ofercie dostępne są listwy polimerowe, listwy drewniane oraz listwy przypodłogowe z MDF. Tak wielka różnorodność materiałów i kształtów pozwala dobrać odpowiedni rodzaj do każdego typu wnętrza, uwzględniając także zasobność Twojego portfela. Klasyczne wnętrza polubią się z listwami przypodłogowymi wykonanymi z drewna, ale jeśli zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu, świetnym zamiennikiem będą także listwy z MDF.

Jak dopasować kolorystycznie listwy przypodłogowe?

Aby uniknąć niespójnego wyglądu wnętrza, podczas wyboru listew trzeba pamiętać o kilku zasadach.

W pierwszej kolejności powinieneś uwzględnić kolor podłogi. Dzięki dobraniu listew przypodłogowych pod kolor podłogi możesz optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Jeśli mankamentem Twojego wnętrza jest jego niewielki rozmiar i decydujesz się na ciemne kolory, wybierz niskie listwy przypodłogowe, połączone z podłogą w podobnym kolorze. Jeśli z kolei marzysz o jasnej posadzce, możesz wybrać wysokie, jasne listwy przypodłogowe – nie wpłyną one bowiem na optyczne zmniejszenie pokoju.

Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest dobieranie listwy przyściennej pod kolor ścian. Gdy cokoły podłogowe są tej samej barwy co ściana, zyskujemy ciekawy efekt wizualny i optycznie powiększamy pomieszczenie.

Ostatnią metodą jest zachowanie spójności kolorystycznej. Jeśli posiadamy białe meble i dodatki, świetnym rozwiązaniem będą białe listwy przypodłogowe. Obecnie producenci prześcigają się w ilości proponowanych opcji kolorystycznych, więc wybór odpowiedniej listwy przyściennej nie powinien być problemem.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Call Now Button